

Zoeken
maart 28, 2019
De gemeente Utrecht kwam woensdag 3 april naar buiten met het collegevoorstel voor Energielandschap Rijnenburg. De NMU is verheugd met het voorstel. De gemeente toont ambitie en wil verschillende belangen koppelen. Zij benadrukt dat de polder Rijnenburg de enige plek in de gemeente is waar grootschalig duurzame energie opgewekt kan worden. Als gemeente Utrecht deze ruimte niet benut, worden de gesprekken met omliggende gemeenten over energieopwekking lastig. Want de ruimte in deze buurgemeenten zal de stad Utrecht nodig hebben om – aanvullend op hun eigen duurzaam opgewekte energie – energie op te wekken voor haar inwoners en gebruikers.
De gemeente wil verschillende belangen koppelen. Zo daagt zij de initiatiefnemers bijvoorbeeld uit om natuur en landschap te verbeteren (natuurvriendelijke oevers, stimuleren weidevogels) en worden er fietspaden aangelegd en gerenoveerd met groen erlangs. Ook stuurt de gemeente op zo min mogelijk overlast; initiatiefnemers moeten kiezen voor geluidarme windmolens en voor omwonenden moet een financiële regeling komen. Grondvergoedingen worden gesocialiseerd, de opbrengsten landen (deels) in het gebied.
En last but not least: de NMU prijst de gemeente met de sturing die zij geeft op 50% lokaal eigendom. Dit betekent dat inwoners van het gebied rondom de polders persoonlijk financieel kunnen meeprofiteren van de installaties, maar dat ook collectieve belangen gediend kunnen worden, zoals natuur, landschap, buurthuizen, sportclubs, elektrische deelauto’s of andere projecten die de energietransitie nodig heeft.
NMU constateert een aantal zaken waar nog aanscherping mogelijk is:
Bekijk ook het voorstel van de gemeente.
Tags: