Uitdeelactie Plan Boom Utrecht: ‘Hoe meer je ziet, hoe meer je gaat waarderen’

Uitdeelactie Plan Boom: ‘Hoe meer je ziet, hoe meer je gaat waarderen’

Op vrijdag 23 januari werden maar liefst 25.000 bomen uitgedeeld aan grondeigenaren uit de hele provincie Utrecht. Vanuit alle hoeken van de provincie kwamen agrariërs, particulieren en vrijwilligersgroepen naar de uitdeelactie om hun boompakketten op te halen.

Bij de Pyramide van Austerlitz werden vijf verschillende boompakketten uitgedeeld, bedoeld om het diverse Utrechtse landschap verder te versterken.

Uit de vele aanmeldingen spraken we met drie deelnemers. Waarom deden zij mee, en wat gaan zij met de boompakketten doen? Hieronder lees je hun korte portretten.

Jan: “Als je mensen erop wijst, gaan hun ogen open”

Naam: Jan Wolfs
Plaats:
Groenekan
Bomen voor:
terrein van een trainingscentrum

Het trainingscentrum De Rozengaard is al groen, maar volgens Jan kan het altijd beter. “We hebben verschillende plekken waar we kunnen spelen met hagen en dieptewerking. Dat is niet alleen mooi om te zien, maar het helpt ook de lokale biodiversiteit.”

Dat is precies waarom hij een bomenpakket komt ophalen. Jan kijkt met een professionele én persoonlijke blik naar zijn omgeving. Hij is ecologisch hovenier en ontwerper, en daarnaast vrijwilliger bij het trainingscentrum. “Ik heb eigenlijk twee petten op,” vertelt hij. “Maar in beide rollen vind ik het belangrijk dat we goed voor ons land zorgen en versterken wat we al hebben.”

In zijn werk probeert Jan mensen bewuster te maken van wat er groeit en leeft. “Die liguster die op de kar ligt, daar kan zomaar de ligusterpijlstaart op zitten. Een prachtige, onmiskenbare soort. Als je mensen daarop wijst, gaan hun ogen open.”

Zelf leerde hij ook zo kijken. “Hoe beter je kijkt, hoe meer je ziet. En hoe meer je ziet, hoe meer je gaat waarderen.”

Plantseizoen Plan Boom Utrecht succesvol gestart met 40.000 nieuwe bomen

In één weekend werden in de provincie Utrecht meer dan 40.000 bomen geplant, van de in totaal 130.000 die dit seizoen hun plek in het landschap krijgen. Grondeigenaren, vrijwilligers en organisaties gingen massaal aan de slag om het Utrechtse landschap verder te versterken en te herstellen. Lees hier het hele verslag van alle uitdeelacties.

Verslag lezen

Tamme: “Ik dacht meteen: dit gaan we doen”

Naam: Tamme Hoeksma
Plaats: Utrecht
Bomen voor: volkstuinvereniging

Tamme Hoeksma haalt de boompjes op voor zijn volkstuinvereniging. “We willen al langer een heg rond de parkeerplaats, maar we hebben eigenlijk geen budget. Sterker nog: helemaal geen geld. Dus toen ik hoorde over deze gratis boompjes, dacht ik meteen: dit gaan we doen.”

Vandaag is hij er alleen, maar zondag gaat hij met een groepje vrijwilligers aan de slag. “Ik had het mooier gevonden als de hele vereniging mee kon doen, maar het is winter en we zijn met vijf mensen. Dat wordt even aanpoten. Letterlijk.”

Het idee voor de heg ontstond al jaren geleden. De volkstuinen liggen net buiten de bebouwde kom, aan de Gageldijk, pal naast de Noordelijke Randweg Utrecht. “Die weg zou verbreed worden. De gemeente zei toen: als dat gebeurt, willen we daar iets tegenover zetten. We maakten onder andere een plan om de parkeerplaats in te planten.”

Hij ziet dit als een eerste stap. “Ik heb begrepen dat de uitdeelactie nog drie jaar doorgaat. Als dit goed werkt, wil ik volgend jaar fase twee doen. We hebben nog meer plekken: bij de schapenwei, dan kunnen die lelijke bouwwerken weg. Daar zou een heg heel logisch zijn.”

Sander: “Er gaan natuurlijk allerlei diertjes in wonen”

Naam: Sander Koop
Plaats:
Laag Vuursche
Bomen voor:
voederhaag boerderij en het terrein van de scouting

Sander Koop woont in Lage Vuursche, waar hij een boerderij heeft. De boompjes die hij ophaalt, krijgen een dubbele bestemming. “Een deel gebruiken we op de boerderij, een ander deel gaat naar de scoutinggroep in de tuin van Paleis Soestdijk, in Baarn.”

Op zijn eigen land wil Sander de bomen inzetten als voederhaag langs de rand van het weiland. “De koeien kunnen er dan van eten, het breekt de wind en het zorgt voor wat luwte.” Maar de haag heeft meer functies. “Er gaan natuurlijk ook allerlei diertjes in wonen: musjes, vogeltjes. Dat hoort er allemaal bij.”

Voor Sander is vergroenen een bewuste keuze. “Ik vind dit een goede actie. We krijgen meer vegetatie en de koeien krijgen extra voedingswaarde binnen, naast alleen gras.” Zijn koeien zijn volledig grasgevoerd. “Ik wil eigenlijk geen krachtvoer bijgeven. Ik zie dat ze nu al aan de bosjes knabbelen die er staan. Dat zegt genoeg.”

Over Plan Boom Utrecht

Plan Boom Utrecht is een samenwerking van Natuur en Milieufederatie Utrecht, Landschap Erfgoed Utrecht en Stukje Natuur en wordt mede mogelijk gemaakt door de provincie Utrecht. Bomen zijn van onschatbare waarde: ze zuiveren lucht, bieden leefruimte aan dieren en helpen het klimaat in balans te houden.

In drie jaar tijd deelt Plan Boom Utrecht 130.000 bomen uit en levert daarmee een belangrijke bijdrage aan de provinciale ambitie om vóór 2040 1.500 hectare nieuw bos te realiseren.

Meer weten over Plan Boom Utrecht? Neem dan contact op met Isabel!

Profiel Isabel Kruisheer

Isabel Kruisheer

Projectleider natuurinclusieve samenleving