Oud-autohandelaar Nawfal gooide het stuur om: ‘Het gaat niet om het product, maar om de weg ernaartoe’

Oud-autohandelaar Nawfal gooide het stuur om: ‘Het gaat niet om het product, maar om de weg ernaartoe’

Na een succesvolle carrière als internationale autohandelaar gooide Nawfal Al Jeburi het roer om. Hij werd docent en richtte Stichting OFF Trend op, een educatieve beweging die mode, onderwijs en ondernemerschap samenbrengt.

In de provincie Utrecht maakt hij zijn missie concreet. Stichting OFF Trend is duurzaamheidspartner van de gemeente Utrechtse Heuvelrug en brengt jongeren en ouderen samen in regionale projecten. Het doel: bewustwording creëren over duurzaam en eerlijk kledinggebruik en mensen actief laten bijdragen aan verandering.

Al Jeburi: “We moeten meer leven en denken als een community.”

februari 9, 2026

Een kantelpunt in het leven

Nawfal groeide op in Irak en kwam op zijn veertiende naar Nederland. Door zijn oorlogservaringen hield hij zich veel bezig met zijn zoektocht naar geluk.

Als succesvolle autohandelaar ontdekte hij dat materiële rijkdom hem geen voldoening gaf: “Ik begon me af te vragen wat mijn geluk en welvaart elders in de wereld hebben gekost. Ik voelde me verantwoordelijk en kon me niet langer verstoppen achter mijn luxe leven.”

Hij vervolgt: “Uiteindelijk besloot ik het onderwijs in te gaan en met jongeren in gesprek te gaan. Je merkt dat geld bij hen vaak nog wordt verheerlijkt als succes.”

Kleding als verbindende factor

In het onderwijs hanteert Nawfal het principe ‘It takes a village to raise a child’: samen met duurzame doeners en onderwijsinstellingen maatschappelijke vraagstukken aanpakken. “We moeten meer leven en denken als een community.”

Kleding blijkt daarbij een krachtige verbindende factor. “Jongeren ontlenen er hun identiteit aan. Het is een manier om ergens voor te staan en dat verhaal door te vertellen aan leeftijdsgenoten, familie en vrienden.”

Binnen het Learning Lab van OFF Trend geven leerlingen bestaande kleding een nieuw leven via upcycling. Daarbij draait het vooral om bewustwording van het productieproces, niet om het eindproduct.

Al Jeburi: “We creëren iets waar jongeren trots op zijn. Ze voelen zich onderdeel van iets groters, doorlopen een proces en begrijpen achteraf wat hun eigen bijdrage kan zijn.”

Op weg naar landelijke impact

Naast zijn werk als docent in Rijswijk gaat Nawfal in gesprek met gemeenten, provincies, schooldirecteuren en andere organisaties. “Ik bespreek hoe leegstand in steden beschikbaar kan worden gesteld voor ambacht en duurzame initiatieven, en hoe scholen en makers elkaar kunnen versterken.”

Zijn inzet blijft niet onopgemerkt. In 2024 werd hij uitgeroepen tot Duurzaam Docent Voortgezet Onderwijs van het Jaar. Ook ontving Stichting OFF Trend een startfonds van een scholengemeenschap en SDG Nederland. “In november sprak ik voor duizend mensen tijdens de Top van Onderop van het Nationaal Klimaat Platform. Dat was voor mij echt een hoogtepunt.”

Swap-event: kledingkasten opruimen

Stichting OFF Trend is duurzaamheidspartner van de gemeente Utrechtse Heuvelrug en bracht in een Maatschappelijke Diensttijd (MDT)-project, samen met Stichting Jort en vakcollege NXT Maarsbergen, jongeren en ouderen bijeen. “Ouderen beschikken vaak over waardevolle kennis en ambacht, zoals kleding repareren, en kennen de waarde van een product. Dat is een mooie verbindende factor om jongeren bewust te maken.”

Hij kijkt terug op een geslaagd project. “Jongeren ruimden kledingkasten op bij familie en buren, we richtten een winkeltje in op school en sloten af met een swap event. Het was een mooi project dat we hopelijk kunnen voortzetten.”

Over obstakels

Tegelijkertijd beseft Nawfal dat verandering binnen het schoolsysteem niet eenvoudig is. “Soms is het vechten tegen de bierkaai. Je kunt een enthousiaste docent hebben, maar je hebt ook betrokken medewerkers en een betrokken directie nodig. Het is op veel vlakken enorm uitdagend.”

Nawfal hoopt vooral op meer bereidheid. “Beleid moet ruimte bieden aan scholen om net buiten de lijntjes te kleuren, en aan schooldirecteuren en managementleden die het anders durven te doen.”

Wil je meer weten over stichting Off Trend? Of wil je contact opnemen met Newfal? Bezoek zijn website, LinkedIn of mail Newfal via info@offtrend.nl

Interview door: Julia Mijinke

Wil jij elke maand verhalen zoals deze als eerste ontvangen?

Schrijf je dan in voor de NMU nieuwsbrief. Al 2.800 mensen gingen je voor!

Ken of ben jij een lokaal initiatief die ook een platform verdient? Laat het ons weten!