Natuur en Milieufederaties en Woonbond: 'maak huurhuizen sneller energiezuinig'

07/06/2012 - De Huurdersbond Ede, corporatie De Alliantie en de gemeente Rotterdam zijn de winnaars van de Stook je rijk-Trofee. Op 6 juni ontvingen ze deze prijs uit handen van De Natuur en Milieufederaties van Gelderland, Overijssel en Utrecht, de Milieucentra van Amsterdam en Rotterdam en De Woonbond.

De trofeeën zijn uitgereikt aan de huurdersvereniging, corporatie en gemeente die binnen het project Stook je Rijk het beste voorbeeld heeft neergezet rondom energiebesparing. De milieuorganisaties en De Woonbond pleiten voor een hoger tempo bij de isolatie van huurwoningen. De Woonbond probeert dat ook te bereiken met de herijking van het huidige Convenant Energiebesparing Corporatiesector van 2008. Door isolatie dalen het energieverbruik, de energierekening en daarmee de woonlasten van huurders. Ookpleiten de milieuorganisaties en de Woonbond voor een actievere en helderder informatieverstrekking over energieprestaties vanuit de corporaties.

De milieuorganisaties hebben in acht steden, waaronder Utrecht, rondetafelgesprekken gehouden. Daarbij spraken huurdersverenigingen, corporaties en raadsleden over de mogelijkheden, initiatieven en kansen voor versnelling van de energiebesparing in huurwoningen. Bij het project hebben de milieuorganisaties nauw samengewerkt met De Woonbond.

Renovatietempo te laag

Het huidige renovatietempo van 1 procent per jaar is te laag om de energieverslindende huurwoningen (G-, F- en E-labels) tijdig weg te werken. Bij onderhoud in een huurwoning moeten naast de ramen (dubbelglas) ook de rest van de schil (dak, muur en vloer) meteen worden geïsoleerd. Als een beperkte huurstijging in rekening wordt gebracht voor energiemaatregelen, moeten de totale woonlasten niet stijgen, stellen de organisaties. Een zogenoemde woonlastengarantie voorkomt dit. 

Actieve informatieverstrekking energieprestaties

Ook vinden de organisaties dat de huurders structureel bij de voortgang van de energieprestaties moet worden betrokken. Corporaties moetenhierover actief en helder informatie verstrekken. Dit kan via jaarverslagen en via jaarlijks terugkerend overleg met huurders. Huurders kunnen een bijdrage leveren door mee te gaan in een beperkte huurverhoging wanneer er energiemaatregelen worden genomen. Daarbij is voor de huurders van belang dat de totale woonlasten niet stijgen.

Raadsleden vragen ook meer voortgang

Naast huurders vragen ook raadsleden om actieve informatieverstrekking en meer voortgang, bleek bij de acht rondetafelgesprekken. Isolatie van huurwoningen is een belangrijke pijler van het gemeentelijke klimaatprogramma, zorgt voor stabilisatie van woonlasten en voor lokale wekgelegenheid in de bouwsector. 
Zie ook het Juryrapport, met een toelichting over de keuze van de prijswinnaars. Of kijk op www.stookjerijk.nl.
 



Tweets