Klimaat en Energie belangrijk thema voor kennisagenda Groene Hart

30/06/2011 - 23 juni vond in Langeraar (Nieuwkoop) een KennisArena plaats. Aan de hand van 7 gebiedsthema’s bespraken vertegenwoordigers van Overheid, Ondernemers, Omgeving, Onderwijs en Onderzoek (de 5 O’s) wat de belangrijkste kennisvragen zijn voor het Groene Hart. De NMU was trekker van het thema Klimaat en Energie.

De KennisArena Groene Hart op 23 juni werd georganiseerd door de Groene Hart Academie, in samenwerking met Wageningen UR en het Ministerie van EL&I.

Doel van de conferentie was het inventariseren van de belangrijkste kennisvragen voor het gebied en de basis leggen voor een gezamenlijke kennisagenda, waar de 5 O’s (Overheid, Ondernemers, Omgeving, Onderwijs en Onderzoek) de komende jaren mee aan de slag gaan. Na de bijeenkomst wordt de Kennisagenda Groene Hart definitief vastgesteld en afgestemd met de Stuurgroep Groene Hart.
Behalve Klimaat & Energie draait het om de thema’s: Water, Recreatie & Toerisme, Natuur & Landschap, Greenports (Glastuinbouw & Boomteelt), (Verbrede) Landbouw & Ondernemen en Leefomgeving. Belangrijk is uiteraard dat de thema’s elkaar gaan versterken. De ruim 50 aanwezigen waren daar goed op gespitst.

Belangrijke impuls

Drie door de NMU ingebrachte kennisvragen vormden de aanzet tot de discussie:

  1. Kunnen we voor de Groene Ruggengraat een sluitend businessmodel maken waarmee het klimaat natuur, landbouw en andere gebiedsfuncties gebaat zijn?
  2. Kunnen we het Groene Hart voor water zelfvoorzienend maken? D.w.z. de watervraag, watertekorten en wateroverschotten binnen het gebied oplossen, onafhankelijk van wateraanvoer van elders?
  3. Hebben we alle baten en alle kosten van peilverhoging versus peilverlaging goed in beeld? Ook de indirecte?

Met name vragen 1 en 2 nodigden uit tot veel discussie en leverden veel aanvullende deelvragen op. Verder kwamen de nodige aanbevelingen boven tafel. Het is vooral van belang dat deze bij de vijf O’s op de agenda komen. Sluit hiervoor aan bij de zaken die zij belangrijk vinden zoals veiligheid, gezondheid, omgevingskwaliteit, toekomstzekerheid en marktwaarde.
Tevens werd geconstateerd dat er nog steeds voldoende geld in het gebied zit (vooral bij private partijen), maar dat het de kunst is deze partijen te interesseren. Hoe breng je de baathebbers en de kostendragers bij elkaar? En hoe kun je verschillende doelen slim aan elkaar koppelen? Op die manier kunnen natuurdoelen meeliften met klimaat- en energiedoelen en profiteren ook recreatie, landschap, landbouw en regionale bedrijvigheid.

De slotconclusie is dat Klimaat en Energie een belangrijke extra impuls vormen voor gebiedsontwikkeling en tevens vele mogelijkheden biedt om in het onderwijs de maatschappelijke verantwoordelijkheid vorm te geven. Genoeg aanknopingspunten voor de NMU om mee verder te gaan. Wij blijven dan ook graag betrokken bij de Kennisagenda Groene Hart en zijn alert op mogelijke projecten en inspirerende samenwerkingsverbanden.

Meer informatie?

Of neem contact op met Harmke van Dam via 030 - 25 67 358 of h.van.dam@nmu.nl
 


Thema: Natuur, Gebieden


Tweets